Ostre WZW typu A

Przyczyną zakażenia jest wirus WZW typu A (HAV). Wirus obecny jest we krwi w czasie okresu wylęgania i do 30 dni od początku fazy ostrej. Pierwsze objawy choroby są wynikiem niszczenia komórek wątroby przez wirusy, a w drugiej fazie reakcji układu immunologicznego na pozostałe antygeny wirusowe. Wirus przenoszony jest tylko przez ludzi, a do zakażenia może dojść przez kontakt z chorym, gdyż duże ilości wirusa wydalane są z kałem. W Polsce zachorowania występują sporadycznie.

U dzieci zakażenie może przebiegać bezobjawowo. W przypadkach objawowych wyróżnia się postać bezżółtaczkową (również częściej u dzieci) lub cholestatyczną, w której dochodzi do utrudnienia odpływu żółci. Wśród objawów wyróżnia się uczucie zmęczenia, nudności, wymioty, bóle brzucha, mięśni i stawów. W postaci cholestatycznej występuje zażółcenie powłok skórnych i spojówek, świąd skóry, odbarwienie stolca i ciemniejsze zabarwienie moczu. Można zaobserwować powiększenie wątroby. Jeśli choroba przebiega bez powikłań chory wraca do normalnej aktywności życiowej w okresie krótszym niż 6 miesięcy. Choroba przebiega ciężej u osób starszych, niedożywionych lub po przebyciu innych chorób wątroby.

W badaniach laboratoryjnych obserwuje się zwiększenie aktywności enzymów ALT i AST w osoczu, a przy żółtaczce również ALP i GGTP oraz podwyższenie stężenia bilirubiny. Potwierdzeniem zakażenia jest badanie serologiczne, tj. wykrycie przeciwciał IgM anty-HAV w świeżym zakażeniu lub IgG anty-HAV, które świadczą o dawnym przebytym zakażeniu.

Nie ma leczenia przyczynowego infekcji WZW typu A. Chorym zaleca się odpoczynek i ograniczenie aktywności fizycznej w czasie ostrych objawów i rekonwalescencji oraz stosowanie odpowiedniej diety przez pół roku. Z diety należy wykluczyć alkohol, a w czasie rekonwalescencji unikać leków metabolizowanych w wątrobie. Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się zakażenia chory w ciągu tygodnia od wystąpienia objawów powinien unikać przygotowywania żywności dla innych i nie podejmować kontaktów seksualnych. Natomiast nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią.