Najczęstsze choroby wątroby - objawy i leczenie

Wątroba jest jednym z najważniejszych, a zarazem największym narządem w organizmie człowieka. W wątrobie magazynowane są witaminy i mikroelementy, wydzielana jest też żółć, z pomocą której trawimy pokarmy. Jej właściwe funkcjonowanie zapewnia także odpowiedni poziom cholesterolu i chroni organizm przed chorobami. Głównym zadaniem wątroby jest jednak przede wszystkim oczyszczanie ciała z toksyn i ubocznych produktów metabolizmu. Należy więc dbać o nią każdego dnia poprzez zdrową dietę i aktywność fizyczną, bo predyspozycje genetyczne lub nieprawidłowe nawyki mogą doprowadzić do zachorowania na jedno z 3 najczęściej występujących schorzeń wątroby.

wątroba

ALKOHOLOWE LUB POLEKOWE USZKODZENIE WĄTROBY

Pierwszym z nich jest alkoholowe lub polekowe uszkodzenie wątroby. Długotrwałe i/lub intensywne spożywanie alkoholu może doprowadzić do otłuszczania się komórek wątroby, zapalenia narządu, a nawet marskości. Alkoholowe uszkodzenie wątroby na początku nie daje żadnych objawów, jednak kiedy stan narządu się pogarsza, skóra i białka oczu nabierają żółtej barwy, zanika apetyt i maleje masa ciała, pojawia się ciągłe zmęczenie, osłabienie i ból w górnej prawej części jamy brzusznej, a chorzy w najgorszym stadium cierpią na krwawienia oraz obrzęk nóg i brzucha. Polekowe uszkodzenie wątroby jest z kolei związane z niemożnością wydalenia przez wątrobę związków chemicznych po rozkładzie przyjmowanych leków. Gromadzące się pozostałości preparatów leczniczych uszkadzają narząd, dając takie objawy jak: silne zmęczenie i gorączka, obrzęk nóg i brzucha, żółty odcień skóry i białek oczu, nudności i wymioty, a w najgorszym przypadku zgon. Leczenie polega na odstawieniu czynnika toksycznego (alkoholu lub konkretnych leków), przyjmowaniu leków chroniących wątrobę i poprawiających funkcjonowanie jej komórek oraz zdrowej diecie.

STŁUSZCZENIE WĄTROBY

Kolejna dolegliwość jest bezpośrednio związana z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi i siedzącym trybem życia. Występuje nie tylko u ludzi z wysokim BMI, ale także u cukrzyków, osób nadużywających alkohol, z podwyższonym poziomem cholesterolu lub trójglicerydów we krwi. Objawia się zmęczeniem i bólami jamy brzusznej. Nieleczone stłuszczenie może prowadzić do zapalenia wątroby i innych poważnych chorób tego narządu. Najlepszą profilaktyką jest zdrowy tryb życia, a najskuteczniejszą metodą walki z chorobą – utrzymywanie właściwej diety.

WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY

Trzecie schorzenie to wirusowe zapalenie wątroby typu A i E (żółtaczka pokarmowa), B (żółtaczka zakaźna), C (żółtaczka potransfuzyjna) oraz D (żółtaczka wszczepienna). WZW objawia się przede wszystkim zażółceniem białek oczu i skóry, nudnościami, bólami głowy i mięśni, a także gorączką. Każdy typ wymaga nieco innego leczenia: pacjenci z typem A powinni pić dużo płynów i ograniczyć spożycie leków, a z typem B, C, D i E – przyjmować leki określone przez hepatologa, prowadzić zdrowy tryb życia i systematycznie kontrolować stan wątroby. W przypadku ostrej niewydolności lekarze biorą pod uwagę także przeszczep narządu.

Osoby cierpiące na dolegliwości wątroby, poza prowadzeniem zdrowego trybu życia i systematycznym kontrolowaniem stanu narządu, powinny stosować preparaty takie jak Essentiale Forte czy Essentiale MAX (więcej na essentiale.pl). Tylko leczenie pod okiem specjalisty wsparte prawidłową dietą może zapewnić właściwe funkcjonowanie tego jednego z najważniejszych organów naszego ciała.